LOGOWANIE
WYBIERZ KRAJ
Sygnatury :
12072
Komentarze :
481
Użytkownicy :
19376

Wystaw swój komentarz
i przyznaj nam gwiazdki...

Aktualna ocena

4.94 / 5,00

gwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdkagwiazdka

głosuj

SYGNATURY
Niemcy   -  Badenia
 •  Baden-Baden
 •  Porzellan-Manufaktur Zacharias Pfalzer ( ca. 1772 - 1778 )
 •  -     Markgräfliche Porzellanregie ( czerwiec - listopad 1778 )
 • Notatka historyczna
 • Glina z kopalni w Balg i Oss wykorzystywana była w XVIII wieku w hutach szkła i manufakturach porcelany w Durlach, Strasburgu i zakładach w Wirtembergii.
  W 1850 roku, dwaj pomysłowi rzemieślnicy zwrócili się do badeńskiego margrabiego Ludwiga Georga z propozycją podjęcia produkcji porcelany z miejscowych surowców. Ponieważ nie dysponowali odpowiednimi środkami, produkcję miałby finansować margrabia, a sami pobieraliby tygodniowe wynagrodzenie. Ponieważ sytuacja finansowa margrabiego była dość trudna, zmuszony był tę propozycję odrzucić, jednak pomysł na złagodzenie trudności finansowych dzięki produkcji "białego złota" nie został mu obojętny i jeszcze w tym samym roku margrabia zamieścił ogłoszenie we "Frankfurter Zeitung", iż poszukuje chętnych do uruchomienia fabryki fajansu.

  W 1853 roku, Katherine Sperl, wdowa po zarządcy dworu badeńskiego Johannie Albercie Sperl, która poza murami miejskimi prowadziła gospodę "Zum grünen Winkel", zwróciła się o pozwolenie na produkcję porcelany. Obok gospody posiadała odpowiedni plac na budowę zakładu i młyna wodnego. Przedłużające się negocjacje warunków umowy nie doprowadziły jednak do powstania manufaktury, pomimo że w 1753 roku otrzymała od margrabiego pozwolenie na jej budowę.

  Kolejną próbę podjął w 1770 roku Zacharias Pfalzer, który pracował w Strasburgu. Margrabia August Georg, młodszy brat i następca Georga Ludwiga, przekonany był o sukcesie fabryki porcelany i 4 marca 1771 roku udzielił Pfalzerowi przywileju na jej produkcję w Badenii. Na miejsce budowy fabryki wybrano teren "Grüner Winkel", jak 20 lat wcześniej.
  21 października 1771 roku zmarł margrabia August Georg, a badeńska część jego posiadłości została przyłączona do Durlach pod regencję margrabiego Karla Friedricha. Wiązało się to z koniecznością ponownego uzyskania licencji na produkcję porcelany, którą Pfalzer otrzymał wiosną 1772 roku.

  Kupił "Grüner Winkel", jednak mając za mało pieniędzy, przyjął do spółki dwóch przedsiębiorców z Durlach oraz dwóch kupców ze Strasburga.
  Od samego początku fabryka musiała borykać się z problemami. Ceny jej wyrobów były zbyt wysokie w porównaniu z konkurencją. Zyski były trudne do osiągnięcia i niewystarczające, co prowadziło do coraz częstszych kłótni pomiędzy wspólnikami, a wszelkie próby poprawy sytuacji nie przynosiły efektów. 14 lutego 1778 roku Zacharias Pfalzer zakończył swoją działalność w Badenii.

  W czerwcu 1778 roku, margrabia Karl Friedrich podjął próbę poprawy sytuacji fabryki pod kierownictwem urzędników państwowych. Ponieważ i to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, ostatni wypał porcelany miał miejsce 7 listopada 1778 roku.

 •  Sygnatury


 • - okres: późny wiek XVIII
  - kolor: złoty


  - okres: późny wiek XVIII
  - kolor: złoty


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna


  - okres: 1778
  - kolor: niebieski / podszkliwna

 
Jeśli korzystasz z naszej bazy sygnatur, jesteś zadowolony z zasobów serwisu i zależy Ci na jego dalszym rozwoju, możesz wesprzeć nasze działania dokonując wpłaty dowolnej kwoty.
All Rights Reserved - © porcelainzone.com
REGULAMIN   -   POLITYKA PRYWATNOŚCI  -   Strona wygenerowana w 1.149 sek.